Кайбыч районы прокуратурасы аңлата.

2022 елның 14 мае, шимбә

Эш бирүченең инвалидларны теләсә кайсы эш урынына эшкә урнаштыру өчен квота үтәү кагыйдәләре үзгәрде

РФ Хөкүмәтенең "инвалид белән теләсә кайсы эш урынына хезмәт мөнәсәбәтләрен рәсмиләштергәндә инвалидларны эшкә алу өчен эш бирүче тарафыннан квотаны үтәү кагыйдәләрен раслау турында" гы карары нигезендә, аларга хезмәт мөнәсәбәтләрен рәсмиләштергәндә инвалидларны эшкә алу өчен квота теләсә кайсы эш урынына эш бирүче тарафыннан башкарылган очракта гына каралган:

хезмәт килешүе (шул исәптән ашыгыч рәвештә) булган очракта, эш урынында турыдан-туры эш бирүчедә;

инвалид белән оешма, ИП арасында инвалидны башка оешмада эш урынына урнаштыру турында килешү төзегәндә хезмәт килешүе булу.

Квота эш бирүче тарафыннан ел саен, 1 февральгә кадәр, алдагы елның IV кварталы өчен эшчеләрнең исемлек буенча уртача саныннан чыгып исәпләнә. Эш бирүче инвалидларны эшкә алу өчен квота агымдагы ел дәвамында, аны яңадан исәпләү мөмкинлеген исәпкә алып, үтәргә тиеш.

РФ Хөкүмәте карары 2022 елның 1 сентябреннән үз көченә керә.

Кайбыч районы прокуратурасы

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: